Elektroinštalácia, prípojky

Na čo všetko musíme myslieť pri elektroinštalácii na novostavbe

Vypínač – pomôcka, ktorá jedným stlačením vypne všetky svetlá prípadne niektoré zásuvkové okruhy.

 • Elektrické zásuvky – často chýbajú práve na miestach dôležitých. Pri plánovaní je dobré myslieť aj na to, že v novostavbe budete  bývať. Vysávač bude treba niekam zapojiť – čiže treba zásuvku za dvere, na chodbách alebo iných miestach, kde sa môže zdať na prvý pohľad zbytočná. Televízor zavesený na stene, okolo ktorého nie sú žiadne káble, vyzerá vkusnejšie ako keď je položený na poličke a trčí spoza neho klbko káblov. Telefón, alebo iné mobilné zariadenia je treba tiež niekde nabíjať. Treba si uvedomiť aj, že do klasických dvojzásuviek niekedy nie je možné pripojiť dva spotrebiče, ktoré majú zahnutý prívodný kábel. Na trhu sú aj také dvojzásuvky, ktorý tento problém riešia. Rozdiel v cene je skoro zanedbateľný.
 • Elektrické vypínače – nekupujte také, ktoré sa vám nepáčia. Dnes sú dostupné vypínače rôznych dizajnov od bielych po mramorové, kožené a vypínače ktoré už pomaly ani ako vypínače nevyzerajú. Netreba zabudnúť na ovládanie svetla pri posteli, aby ste nemuseli vždy pred spaním vstať a ísť zhasnúť.
 • Elektrické svetlá - Reguláciou hlavného osvetlenia (stmievač, dimmer), si môžete nastaviť takú intenzitu svetla, akú v danej chvíli potrebujete. Senzorové (pohybové) svietidlá sa vždy pri pohybe zasvietia a po Vašom odchode samé zhasnú.
 • LED pásy – tu sa treba oddať fantázií, prípadne sa poradiť z dizajnérom. Samostatne podsvietené poličky v kúpeľni alebo obývačke dokážu vytvoriť elegantné dekoračné osvetlenie. RGB LED pásikom môžete nastaviť farbu, ktorá práve vyhovuje Vašej nálade.
 • Inteligentný zabezpečovací systém (alarm) – ochráni Váš cenný majetok. Dnes sa toto bezpečnostné riešenie stáva pomaly nutnosťou. Moderné bezpečnostné systémy však dokážu oveľa viac ako iba strážiť Váš majetok. Dokážu upozorniť na havárie, riadiť kúrenie, ovládať garážové brány a iné.
 • Záplavový detektor – je komponent, ktorý vás dokáže včas varovať pri havárií vytopením a ochráni tak váš majetok. Inštaluje sa na miesta, kde je pravdepodobnosť havárie. V blízkosti vodovodných rozvodov, kuchyne, do pivnice.
 • Dymový detektor – v susednom Česku už povinnosť, u nás opomínaná súčasť vybavenia. Ak sa pokazí krbová vložka, alebo požiar vznikne iným spôsobom, neudusíte sa v spánku. Dymový detektor Vás zobudí. Pri včasnom odhalení požiaru vnikajú menšie škody.
 • Riadenie kúrenia – V dnešnej dobe drahej elektriky a plynu sa oplatí myslieť na reguláciu kúrenia na diaľku. Riadenie kúrenia cez mobilný telefón alebo internetové pripojenie je dnes už bežným štandardom. Poskytuje nielen väčší komfort, ale aj šetrí finančné prostriedky.
 • Ochrana pred prepätím - Kým prúdový chránič je povinný komponent každej novej elektroinštalácie, zvodič prepätia sa často opomína. Je to súčiastka, ktorá chráni Vaše elektrické spotrebiče.
 • Elektroinštalácia v exteriéri – nezabudnite na osvetlenie chodníkov, záhradných rastlín, fontány a podobne. Ku všetkým spotrebičom treba priviesť prúd ešte počas stavby domu. Prebúravať sa cez dokončenú fasádu je neestetické a môže neskôr spôsobiť problémy s presakovaním vody.
 • Slaboprúdové rozvody – To, čo stačilo pred troma rokmi, je už dnes takmer nepoužiteľné. Rozvod k televízorom je štandardom. Netreba zabúdať na HDMI pripojenie k TV. Obraz v HD kvalite je lepší ako analógový a je zbytočné kupovať nový plochý televízor pre toho, kto chce pozerať jemne zrnitý obraz prenášaný koaxiálnym káblom. Treba myslieť na internetové a telefónne zásuvky (štruktúrovaná kabeláž), USB rozhranie na nabíjanie mobilných zariadení, kamerový systém, digitálny vrátnik a pod. Bezdrôtový router na WIFI pripojenie treba niekam umiestniť a zapojiť ho do el. zásuvky. 

 Všade kde by ste chceli mať svetlo, LED pás, nejaký spotrebič, prípadne niečo ovládať - tam všade treba dať kabeláž. Aj keď sa rozhodnete daný komponent nateraz nekúpiť, je rozumné mať už na tom mieste prípravu naň. Veľmi často sa stretávame s prípadmi, keď si klient krátko po dokončení novostavby uvedomí, že by chcel a potrebuje ešte toto a tamto. Keď máme napríklad na dokončenú fasádu novostavby inštalovať kamerový systém, už to bohužiaľ nejde urobiť esteticky bez prerobenia celej fasády. Riešením sú rôzne lišty a drobné stavebné práce potrebné na schovanie kabeláže. Výsledný efekt je vždy menej estetický ako kabeláž pod fasádou.